Akvaryum Alımı ve Akvaryum kurulumu ve Bakımı

Akvaryum Alımı ve Akvaryum kurulumu ve Bakımı

Evinize akvaryum alırken bazı kararlar vermelisiniz.Hangi tür akvaryum balığı bakmak istiyorsunuz ve hangi boyutlarda bir akvaryum almak istiyorsunuz.Ayrıca önemli sorulardan biride evinizde akvaryum için ayıracağınız yer ne kadar olacak?Size tavsiyem alacağınız akvaryum balık türü ne olursa olsun , akvaryumun büyüklüğü en az 1 metre boya ve 60-70 cm yüksekliğe sahip olmalıdır.Bu boyutlarda bir akvaryum balıkların sağlıklı bir şekilde  yaşamasını ve güzel bir şekilde büyümelerini sağlayacaktır.
Akvaryuma soğuk su balık türlerimi (Japon ve Koi Balıkları) yoksa tropikal  sıcak akvaryumu türlerimi?Tamamen sizin sizin zevkinize ve merakınıza kalmış bir olgudur.Akvaryumu  kurarken akvaryumun yerine çok dikkat edilmelidir.Akvaryum direkt güneş ışığı almamalı ve balıkların ürkeceği sürekli haereketin olduğu bir alanda seçilmemelidir.Örnek verecek olursak akvaryumu eğer bir kapı yakınına koyarsanız sürekli giriş ve çıkışlarda balıklar rahatsız olacak ve ürkeceklerdir. Ayrıca sıcak u akvaryumu ise soğuk havaya maruz kalmayacak bir yer seçilmelidir.Aksi takdirde akvaryumdaki ısıtıcının elektrik sarfiyatı artacaktır.

Akvaryumun kurulumunda balık alırken mutlaka büyük petshop lar dan balık almanızı tavsiye ederim.Bu size daha fazla sayıda balık çeşidini bir arada görmenizi sağlayacaktır.Ayrıca bir tavsiyem de seçtiğiniz balık türünü yavru olarak almanızdır.Yavru balıklar alacağınız akvaryum da büyüyeceği için  ortam koşullarına daha iyi adapte olup uyum sağlayacaktır.Akvaryum balığı alırken hastalıklı olmamalı , gayet canlı , hareketli ve bir köşeye sinmiş uykulu halde balıklardan uzak durunuz.Bu hastalık belirtisidir.Ayrıca aldığınız balıkların dışarda görümüne bakarak solungaçlarında, yüzgeçlerinde herhangi bir anormallik olup olmadığına dikkat edin.
Akvaryuma alacağınız balıkların türüne göre akvaryumunuza uygun kum , dekor , bitki , hava motoru, filtre ekipmanı ve ısıtıcı gerekecektir.Bunları da akvaryumcunuza sormanız yeterlidir.Akvaryumu evinize yerleştirdikten sonra bu malzemeleri yerleştirin ve su doldurun.Bu su en az 3-5 gün bekletilmelidir.Ve akvaryumda bu süre zarfında filtre ve hava motoru çalıştırılmalıdır.

Bu süre sonunda balıklarınızı gönül rahatlığı ile akvaryuma bırakınız ve evinizin en güzel süsü akvaryum balıklarınızı seyretmeye başlayın.

Akvaryum filtresini haftada bir kez temizleyin ve ayda bir kerede akvaryum suyunu 3/1 oranında boşaltıp en az 3 gün bekletilmiş taze su ile tamamlayın.Sıcak akvaryumuna sahip iseniz , akvaryumu uygun sıcaklıkta tutun ve balıkları aç kalmayacak şekilde yemleyin. Balıkların doyduklarını karın kısımlarına bakarak anlayabilirsiniz. Tüm bunları yaparsanız hiç bir ilaç kullanmadan akvaryum ortam şartlarını sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlarsınız.

Please follow and like us:
cetinakvaryum

Yorumlar kapalı.