Akvaryum Alımı ve Akvaryum kurulumu ve Bakımı

Evinize akvaryum alırken bazı kararlar vermelisiniz.Hangi tür akvaryum balığı bakmak istiyorsunuz ve hangi boyutlarda bir akvaryum almak istiyorsunuz.Ayrıca önemli sorulardan biride evinizde akvaryum için ayıracağınız yer ne kadar olacak?Size tavsiyem alacağınız akvaryum balık türü ne olursa olsun , akvaryumun büyüklüğü en az 1 metre boya ve 60-70 cm yüksekliğe sahip olmalıdır.Bu boyutlarda bir akvaryum balıkların sağlıklı bir şekilde  yaşamasını ve güzel bir şekilde büyümelerini sağlayacaktır.
Akvaryuma soğuk su balık türlerimi (Japon ve Koi Balıkları) yoksa tropikal  sıcak akvaryumu türlerimi?Tamamen sizin sizin zevkinize ve merakınıza kalmış bir olgudur.Akvaryumu  kurarken akvaryumun yerine çok dikkat edilmelidir.Akvaryum direkt güneş ışığı almamalı ve balıkların ürkeceği sürekli haereketin olduğu bir alanda seçilmemelidir.Örnek verecek olursak akvaryumu eğer bir kapı yakınına koyarsanız sürekli giriş ve çıkışlarda balıklar rahatsız olacak ve ürkeceklerdir. Ayrıca sıcak u akvaryumu ise soğuk havaya maruz kalmayacak bir yer seçilmelidir.Aksi takdirde akvaryumdaki ısıtıcının elektrik sarfiyatı artacaktır.

Daha fazlasını oku

Please follow and like us:

Akvaryum Nedir?

 

 

 

 

 

 

 

Akvaryum ; belirli kaplarda (cam , pleksiglas , yada eski zamanlarda ağaç ve dökme demir havuzlarda) tatlı su ve tuzlu su balıklarının beslendiği  küçük yada büyük balık habitatlarına

‘ Akvaryum ‘ denir. Habitat canlıların doğduğu , büyüdüğü , yaşadığı  , ürediği canlı ve cansız çevreye verilen isimdir.Kısacası canlının yaşadığı evidir.

Akvaryumun çıkış noktasına bakarsak , insanların doğal yaşam alanı dışında , balık besleme ya da yetiştirme fikrinin olduğunu görürüz. Akvaryumun tarihçesine bakarsak M.Ö 4500 ve M.Ö 1000 Sümer , Asur ve Mısır medeniyetlerinde beslenme amaçlı balık yetiştirdikleri bilinmektedir.

Günümüzde evlerimizde hobi olarak gözümüz gibi baktığımız akvaryumculuğun  yani süs balığı yetiştirme fikrini Carassius auratu türü bir sazan türü ile çinliler başlatmıştır.Çinliler bu balıkları yapay küçük havuzlarda ya ağaç küçük kaplarda süs balıkçılığı amacı ile hobi edinmişlerdir.Çinliler asıl rengi kahverengi olan Carassius auratu türü sazancıkları melezleyerek rengarek balık türlerini ortaya çıkarmışlar ve adına da  Goldfish ( Altn balığı) demişlerdir. Daha fazlasını oku

Please follow and like us:

Akvaryum Dünyasına Hoşgeldiniz

Malawi Akvaryumu

Değerli akvaryum sevenler, akvaristler yada gönüllerinin bir köşesinde akvaryum sahibi olmak isteyen arkadaşlar. www.akvaryum.biz.tr sitesinde sizlere akvaryum, akvaryum hakkında genel ve özel bilgiler , akvaryum balıkları ve akvaryum bitkileri ile ilgili bilgiler sunup paylaşmaya çalışacağım.Amacım akvaryum dünyasının bu renkli ve huzur verici dünyasına daha fazla akvaryum hobicisi kazandırmak. www.akvaryum.biz.tr sitemi takip etmeye devam edin.Belirli aralıklar ile sizler için yeni bilgiler paylaşacağım.Saygılar. 

 

 

 

Please follow and like us: